• 1825 - Powstała pierwsza ewangelicka szkoła w Smardzewie.

          Wrzesień 1945 - Nauczycielka Wanda Banachowa przystąpiła do organizowania szkoły po II wojnie światowej.
          Około Wszystkich Świętych podzielono dzieci na pięć grup. Zorganizowano I klasę rocznika 1937 oraz klasę I przyspieszoną z dalszych roczników a także klasy II, III i IV.

          1 kwietnia 1946 - Z Bukowa przybyła druga nauczycielka Ludmiła Nieglujewicz.

          6 kwietnia 1946 - Poświęcenie odremontowanego budynku szkolnego.
          Dużym problemem był w pierwszym powojennym roku szkolnym brak podręczników i materiałów piśmiennych. Nauczyciele w nauce czytania posługiwali się książkami z literatury polskiej, które cudem przetrwały okupację, natomiast na innych przedmiotach musiała wystarczyć wiedza nauczyciela i umiejętność jej przekazania.

          Wrzesień 1946 - Nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika szkoły. Wanda Banach wyjechała na teren kuratorium białostockiego, a przybyła Maria Romuk z kuratorium krakowskiego.
          W tym czasie w szkole zaczęto realizować program sześciu klas.

          1 września 1947 - Przybył ze Szkoły Podstawowej z Jezior nauczyciel Henryk Korwel i objął kierownictwo Szkoły Podstawowej w Smardzewie.
          W roku szkolnym 1947/1948 do szkoły uczęszczało 109 dzieci. Wówczas troje nauczycieli realizowało program siedmiu klas.

          28 czerwca 1948 - Pierwszy raz w dziejach szkoły ukończyła ją klasa siódma i z tej okazji rozdane zostały świadectwa ukończenia szkoły pierwszym jej absolwentom.
          W sierpniu tegoż samego roku odbyły się egzaminy wstępne do gimnazjum w Świebodzinie i wszyscy uczniowie - absolwenci tutejszej szkoły - zostali przyjęci. Egzamin wykazał - według Komisji Egzaminacyjnej - dobre przygotowanie młodzieży.

          1958 - Dyrekcja szkoły otrzymała Tymczasowe Orzeczenie z Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Świebodzinie - Wydział Oświaty w sprawie organizacji Szkoły Podstawowej w Smardzewie (obwód szkoły to miejscowości Smardzewo, Opalewo, Nowinki i Brudzewo).

          1966 - W związku z dużą ilością dzieci oddano drugi budynek szkolny (po drugiej stronie ulicy), w którym przygotowano trzy klasy.

          1972 - Wyremontowano i przekazano szkole budynek Gminnej Rady Narodowej. Od tej pory szkoła miała świetlicę, nowe cztery klaso - pracownie na parterze i cztery na piętrze.

          1973 - Wydzielono i wyposażono osobne pomieszczenie dla ogniska przedszkolnego.

          1974 - Zlikwidowano czteroklasowe szkoły podstawowe w Wolimierzycach i Koźminku. W związku z tym zorganozowano dowóz dzieci do Szkoły Zbiorczej w Smardzewie.

           

          W latach osiemdziesiątych dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne i społeczność wiejska podjęli starania o zezwolenie na budowę nowej szkoły w Smardzewie. Budynki, w których mieściły się klasy, były już bardzo stare, sypał się z nich tynk, pękały sufity,  w pomieszczeniach było bardzo zimno. W 1992  roku wydano zezwolenie na budowę nowej szkoły. W niemałej mierze do uzyskania zezwolenia przyczynił się ksiądz Gabriel Stożek.

           

          31 sierpnia 1997 - Uroczyste otwarcie nowej szkoły, jej poświęcenie, nadanie imienia oraz przekazanie przez Radę Rodziców sztandaru dyrektorowi szkoły. W uroczystości udział wzięli: biskup Edward Dajczak (absolwent smardzewskiej szkoły), burmistrz Świebodzina Dariusz Bekisz, wójt gminy Szczaniec Ryszrd Matyjaszkojć, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Zielonej Górze, przedstawiciele Rady Rodziców oraz społeczność lokalna.

           

          2000 - Oddano do użytku salę gimnastyczną.